Érme hírek, információk!
17. FINA Világbajnokság alkalmából megjelent érme változatok
FINA Világbajnokság érme forgalmi sor 2.000 darabra limitálva
A 2017-es forgalmi sorok családjának legújabb tagja a vizes világbajnokság hivatalos emblémáját viselő FINA VB forgalmi sor, amelynek grafikai látványterve a FINA és a VB szervezői közreműködésével és jóváhagyásával készült.
Tovább >>
FINA Világbajnokság tiszteletére új 50 forintos első napi veret
FINA Világbajnokság Budapest – Alkalmi veret 50 forintos érme
Ezüst 5 pengős érme - Berán Lajos szobrász és éremművész
Berán Lajos szobrász és éremművész által tervezett, 1938. augusztus 12-én kibocsátott Szent István ezüst 5 pengős érme jelölt, színaranyból vert utánzatát ajánljuk figyelmükbe, illetve a Berán Lajos-díj átadásáról számolunk be.
Az 5 pengős ezüst érme - Szent István jobbra néző portréjával - az egyik legszebb valaha volt fizetőeszközünk. 640 ezrelék finomságú ezüstből készült 25 gramm súllyal, pereme díszes volt. Az érmét az Üllői úti egykori Magyar Királyi Állami Pénzverő verte. Kibocsátására Szent István halálának 900. évfordulója évében, 1938-ban került sor, és 1945. október 31-én szűnt meg törvényes fizetőeszköznek lenni.
Most elkészített színarany utánzata bármely gyűjtemény értékes darabja lehet!
Az utánzat előlapján az eredeti érmével megegyezően MAGYAR KIRÁLYSÁG felirat, címer, értékjelzés, verdejel és 1938-as verési évszám látható. Az előlapon a FINE GOLD felirat, a Magyar Pénzverő Zrt. fém- és finomságjele a megkülönböztető jelölés, az eltérő alapanyag (Au .999), eltérő súly (1 uncia, 31,104 gramm) és az eredetitől eltérő sima perem mellett.
Az új színarany érem az eredeti történelmi szerszámok felhasználásával, limitált példányszámban, mindössze 100 darabban készül. Az érmek eredetiségét és a limitált példányszámot sorszámozott tanúsítvánnyal garantáljuk!
Az első 20 darab legyártásra került és készletről megvásárolható, a további rendeléseket 14 napos átfutási idővel vállaljuk, a maximálisan verhető mennyiség erejéig. Egységár: 449 000 Ft/db.
Rendelhető honlapunkról, illetve megvásárolható személyesen a Budapest, V., Báthory u. 7. sz. alatti érmeboltunkban.
Az érem értékére való tekintettel utánvételes vásárlás esetén munkatársunk telefonon veszi fel ügyfeleinkkel a kapcsolatot, hogy a fizetési és postázási feltételeket minden esetben pontosan egyeztesse.
Berán Lajosról
A pengő érmék jó részét, illetve a második háború idején vert pénzeket kizárólag Berán Lajos tervezte (tíz megvalósult pénzérme-terv fűződik a nevéhez), aki jellegzetes, csodálatosan kidolgozott érmetervei mellett emléktáblákat, bélyegeket, mellszobrokat és síremlékeket is készített. Berán Lajos képzőművészeti tanulmányait Telcs Ede tanítványaként kezdte, majd Bécsben folytatta.1903-tól szinte csak éremművészettel foglalkozott.A Magyar Királyi Állami Pénzverő 1932-ben nevezte ki fővésnökének, illetve művészeti vezetőjének. Munkái, az általa képviselt művészeti iskola hosszú időre meghatározta a magyar pénzérme tervezést. Több külföldi ország számára is tervezett pénzérméket, melyeket megrendelésre a magyar pénzverő készített.
Már fiatal korában számos pályázatot megnyert, 1906-ban a milánói nemzetközi kiállításon szereplő munkáját aranyéremmel jutalmazták. A velencei biennálékon közel két évtizedig vett részt munkáival. 1936-os érmetervét a Képzőművészeti Társulat nagydíjjal jutalmazta.
Plakettjeinek, emlékérmeinek száma közel ezer darabot tesz ki. Főleg arckép- és sportérmeket készített, többek között Trefort Ágoston, Semmelweis Ignác, Thaly Kálmán, Fadrusz János, Kőrösi Csoma Sándor, Petőfi Sándor, Erkel Ferenc arcképével.
Az előlapokon erőteljes plasztikájú, jellegzetes portrékat mintázott, hátlap-kompozíciói között több kivételes, szemet gyönyörködtető megoldás akad. Ebben a műfajban talán a mai napig ő volt hazánkban a legtermékenyebb mester.
A Magyar Pénzverő Zrt. a fiatal éremtervező művészek ösztönzésére, támogatására díjat alapított, amelyet a neves éremművészről, Berán Lajosról nevezett el.
A díjat az Országos Érembiennále keretében, kétévente tervezi kiadni a Társaság. A díj elnyerésére a biennále pályázati rendszerében lehet nevezni. Vert érem gyártására alkalmas gipsztervek benyújtása a pályázati részvétel feltétele, a pályamunkákat a biennále Rendező Bizottsága és a Pénzverő közösen bírálja el. Az első ízben 2017-ben odaítélt díjat Pelcz Balázs ifjú szobrászművész nyerte el.
5 pengős arany érme
Érdekességek a pengőről 1926 és 1945 között
A magyar pengő pénzérmék a pengőkészpénz részét alkották. A bevezetését elrendelő törvény 1925-ben jelent meg. Az új valuta elnevezését széles körű társadalmi vita előzte meg. Magyar hangzású nevet akartak választani, végül a turul, turán, libertás, Máriás nevek elvetése után az ezüst alapú forint előneveként használt hangutánzó szó („pengő forint”), a pengő lett a nyertes. Kezdetben a pengőérmék ezüstből készültek, hogy kifejezzék a korona inflációja után bevezetett új pénz stabilitását és értékállóságát. Később, a háború idején ezeket az érméket bevonták, előbb papírpénzeket, majd alumínium érméket vezettek be a helyükre. 1945 végé re a hiperinfláció miatt a pengőérmék teljesen elvesztették értéküket.


A pénzérméket a magyar állam bocsátotta ki, forgalomba hozataluk a Magyar Nemzeti Bankon keresztül történt. A második világháború előtt a fillérérmék bronzból (1 és 2 f), illetve kupronikkelből (10, 20 és 50 f) készültek, a pengősök (1, 2 és 5 P) pedig 640 ezrelék finomságú ezüstből. A pénzveréshez szükséges fémek forrása részben saját forrásból (régi érmék), részben importból származott. Az érmék a budapesti Üllői úton 1925-ben felállított új Magyar Királyi Állami Pénzverőben készültek.
Különleges érmének számított az ötpengős, melyet csak alkalmanként vertek és Horthy Miklós kormányzó mellképét viselték (Horthy ötösök). Jeles évfordulókon két- és ötpengős emlékpénzek készültek több százezres mennyiségben, ezek az érmék forgalomba is kerültek. Az érmék egységes, barokkos stílusban készültek, tervezőik: Pálinkás János, Berán Lajos, Reményi József, Szentgyörgyi István és Pittner Vince voltak. (Az utolsó, 1945-ben mindössze két hónapig forgalomban volt alumínium öt pengőst Iván István tervezte.)
Habár a pengő aranyalapú valuta volt, és a kibocsátandó aranyérmék (10 és 20 P) paramétereit törvényben rögzítették, sőt, próbaveretei
A második világháború során a kormány bevonatta az ezüstpénzeket (tartva attól, hogy a lakosság tezaurálja őket), helyettük bankjegyek, illetve alumínium pénzérmék kerültek forgalomba. Később a kupronikkel 10, 20 és 50 filléreseket is bevonták, mivel a pénzek anyagára szükség volt a hadiiparban, majd a bronz egy- és kétfilléresek is eltűntek a forgalomból. A
filléreket ezután acélból verték, majd – mivel a háború előrehaladtával az acél is túl értékes hadifémmé vált – a kétfillérest cinkből.
Az 1938-as 5 pengős arany utánzat műszaki adatai
Finomság: Au .999
Súly: 1 uncia (31,104 gramm)
Átmérő: 36 mm
Minőség: extra verdefényes
Szél: sima
Maximálisan verhető: 100 db
Gyártási év: 2017
Verte: Magyar Pénzverő Zrt.
FINA Világbajnokság érme forgalmi sor
2.000 darabra limitálva
A 2017-es forgalmi sorok családjának legújabb tagja a vizes világbajnokság hivatalos emblémáját viselő FINA VB forgalmi sor, amelynek grafikai látványterve a FINA és a VB szervezői közreműködésével és jóváhagyásával készült.
Az érmesor a 2017-es verési évszámmal vert, proof kivitelű címletsort (5-10-20-50-100-200 Ft-ost) valamint a 2017. évi FINA Világbajnokság 50 Ft-os forgalmi érme emlékváltozatát tartalmazza, utóbbit szintén proof kivitelben.
A FINA forgalmi sorból 7000 darab készült, ebből ügyfeleink számára 2 000 darabot biztosítunk, 5 000 darabot a FINA megrendelésére gyártott a Magyar Pénzverő Zrt.




73 évvel ezelőtt született Rubik Ernő


Az MNB 2002-ben Játékok érmesorozata tagjaként bocsátotta ki az 500 Forintos névértékű Rubik kocka színesfém emlékérmét, BU és Proof változatban.

FINA Világbajnokság tiszteletére új 50 forintos érme jelent meg


Magyarországon megjelent alkalmi 50 forintos érme változatai.
FINA Világbajnokság 2017
A forgalmi 50 Ft-os érme 2017-ben a FINA Világbajnokság tiszteletére kibocsátott emlékváltozata első napi díszcsomagolásban. Az érme verdefényes, a díszcsomagolás sorszámozott. A különleges fémpénz 2 millió példányban kerül forgalomba 2017. június 14 - én..
Forint bevezetésének 70. évfordulója 2016
A forint bevezetésének 70. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 2016. augusztus 1-jén az 50 forintos forgalmi érme emlék változatát bocsátotta ki, 2 millió példányban.
Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek 2015
„Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek” felirattal a Magyar Nemzeti Bank 2015. szeptember 3-án az 50 forintos forgalmi érme emlékváltozatát bocsátotta ki, 2 millió példányban.
Római Szerződés aláírásának 50. évfordulója 2007
A Római Szerződés aláírásának 50. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 2007. március 25-én az 50 forintos forgalmi érme emlék változatát bocsátotta ki, 2 millió példányban.
1956-os magyar forradalom és szabadságharc 2006
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 2006. október 20-án az 50 forintos forgalmi érme emlék változatát bocsátotta ki, 2 millió példányban.
Magyar Vöröskereszt 2006
A Magyar Vöröskereszt fennállásának 125. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 2006. szeptember 15-én az 50 forintos forgalmi érme emlék változatát bocsátotta ki, 2 millió példányban.
Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 2005
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat fennállásának 15. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 2005. október 19-én az 50 forintos forgalmi érme emlék változatát bocsátotta ki,
2 millió példányban.
Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozás 2004
Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozása alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 2004. április 30-án az 50 forintos forgalmi érme emlék változatát bocsátotta ki, 1 millió példányban.
Nem mindegy, hogy valaki érme, vagy éremgyűjtő
Mi a különbség az érem és az érme között?
Nagyon régóta érmegyűjtő vagyok, ezt az ismerőseim is tudják, nagyon sok esetben keresnek fel, hogy mennyit érhet az ezüst érem sorozatuk, amit pár éve vettek, hogy kis idő múlva értékesítsék.
Nagyot csalódnak, mikor közölön velük, hogy ez nem érme sor, hanem érem sor, mivel nincs névérték az ezüst érme felületén.
Ezért gondoltam, hogy leírom az erem és az érme közötti különbséget, hogy más tudatosan tudjon vásárolni mindenki, ha érmet akar venni, akkor vegyen azt, de amennyiben érmét szeretne vásárolni, akkor tudja mi a különbség a kettő között.
Előre szeretném kérni az érem gyűjtőket, hogy ne vegyék rossz néven a leírtakat, mert tudom, hogy az érem gyűjtők is csodálatos darabokat tudnak felmutatni a gyűjteményükben.
Nagyon sokan nem tudják, hogy mi a különbség az érme és az érem között.
Sokan nagyot tévednek, mikor látnak egy ezüst érem reklámot és gyorsan megveszik, amiről azt gondolják, hogy érme.
Legtöbb esetben, akkor szembesülnek a tévedésükkel, mikor értékesíteni akarják, mert az érmegyűjtők és az érme boltok nem tartanak rá igényt, számukra ez nem gyűjtői darab.
Pedig nagyon nagy különbség van az érem és az érme között!
Pl.:
Borvidék - Szekszárd érem ezüst
Nem található az érem felületén névérték!
Természetesen aki érem gyűjtő, annak ez is nagyon értékes lehet!
70 éves a forint érme ezüst
Az érme felületén látható, hogy 10.000, forint a névértéke!
A legfontosabb különbség, hogy az érme névértékkel jelenik meg, fizető eszköz és csak az állami pénzverő verheti, adhatja ki.
Az érem nem ilyen szigorú feltételek mellett verhető, mert bárki verheti és forgalomba hozhatja. Természetesen van aki gyűjti az érem sorozatokat is.
Emlékérme, mint fizető eszköz!
Nagyon sok ember nem tud róla, hogy a Magyar Nemzeti Bank által megjelentetett emlékérmekkel, Magyarország területén fizetni is lehet.
Minden emlékérme a megjelenéstől számítva a bevonásáig, rendes fizető eszköz, mint a napjainkban megszokott 5, 10, 20, 50, 100, 200 forintos érme.
Minden emlékérme bármilyen vásárlás esetén felhasználható fizető eszközként, ugyan úgy, mintha vennél egy értékes bélyeget és levél feladására használnád, mint a levél bérmentesítése.
Igaz ezt a sarki közértes, nem biztos, hogy tudja!
Biztos furcsán nézne a pénztáros a boltban, ha egy arany 5.000 forintossal fizetne valaki!
Az emlékérme elsősorban a gyűjtők számára jelent értéket, amit semmi képen nem használnak fizető eszközként.
A Pénzverők Nemzetközi Szövetségének az érmék átalakításáról, módosításáról szóló közleményéről
A pénzverdék nemzetközi szövetsége az egyre gyakoribbá váló, a hivatalos, törvényes fizetőeszköznek minősülő kibocsátások módosítására (festés, matricázás, aranyozás, egyéb fémmel való bevonás, stb.) irányuló tevékenységgel szembeni közös fellépés eszközeként egy közlemény közzétételét javasolja a tagországok számára. A következőkben a Közlemény tartalmát a hazai gyakorlat figyelembevételével ismertetjük. A világ vezető érmegyártóinak és azok érdekeltségeinek képviseleti szervezete, a Pénzverők Nemzetközi Szövetsége (MDC), felhívja a figyelmet a hivatalos, nemzeti hatóság, Magyarország esetében a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott törvényes fizetőeszköz forgalmi- és emlékérmék hazánkban rendeletbe ütköző átalakításával, módosításával kapcsolatos tevékenységre.Magyarországon az MNB által kibocsátott ilyen érméknek a színezése, festése vagy más fémmel való bevonása a 36/2014. (IX. 25.) MNB rendelet 5. paragrafusába ütközik, egyes országok esetén a kibocsátó szellemi tulajdonjogának megsértését, egyben az adott érme törvényes fizetőeszköz státuszának érvénytelenítését is jelentheti.
Az érmegyűjtők, vásárlók számára fontos tudnivaló, hogy az ilyen módon átalakított érmék megvételekor valójában forgalomképtelen fizetőeszközt vásárolnak, és az is előfordulhat, hogy az ilyen termékért fizetett vételár jelentősen meghaladja azok valós gyűjtői értékét. A jogellenesen átalakított érmék vásárlása ellentétes a Pénzverők Nemzetközi Szövetségének azon törekvésével is, amely arra irányul, hogy az egyes tagországok saját nemzetük kulturális identitását a kiemelkedő nemzeti események előtt tisztelgő, a legkiválóbb tervezői és gyártói minőségben előállított érmékkel fejezzék ki.
A Pénzverők Nemzetközi Szövetsége arra kéri az érmevásárló gyűjtők széles körét, hogy támogassa ezt az álláspontot azzal, hogy nemzeti hatóság által kibocsátott érmét kizárólag a kibocsátó hatóságtól vagy annak megbízottjától vásárol, illetve jelzi feléje, ha olyan érmével találkozik, amely esetében valószínűsíthető, hogy az eredeti gyártó tudta nélkül, jogellenesen kerülhetett átalakításra.
A Pénzverők Nemzetközi Szövetsége a nemzeti szinten kibocsátott érmék engedély nélküli átalakításával és azokkal szemben is fellép, akik az ilyen átalakított érmék értékesítéséből kívánnak hasznot húzni. A nemzeti szinten illetékes hatóságok a rendelkezésükre álló eszközökkel járnak el a törvénytelen gyakorlatot folytatókkal szemben.
A Szövetség közleményében javasolja, hogy az engedély nélkül átalakított érmék gyanúja, vagy a beazonosításukkal kapcsolatos kérdések felmerülése esetén keressék meg nemzeti pénzverőjüket, Magyarországon a Magyar Pénzverő Zrt-t a mail@penzvero.hu e-mail címen.
Forrás: Pénzverő